Zwykle przyjmuje się, że stan charakteryzujący bezsenności utrzymuje się ponad miesiąc, a objawy minimum 3 razy w tygodniu!

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu bezsenność to:

  • Trudności w zasypianiu
  • Trudności w utrzymaniu snu
  • Zbyt wczesne budzenie się
  • Zła, jakość snu lub odczucia, że sen nie jest pokrzepiający.

U podstaw charakterystyki i klasyfikacji tego stanu leży, oprócz tych czynników, także szereg innych, mających podłoże psychofizyczne ? nadmierne skupianie się na problemach związanych ze snem. Na przykład: muszę koniecznie położyć się spać o godzinie..., muszę zasnąć przed północą?, muszę spać dziś 8 godzin, ?czy mam w razie czego pod ręką tabletki nasenne?


Zwiń

Niefarmakologiczne: najważniejszym czynnikiem jest przestrzeganie higieny snu (stała pora snu, powstrzymywanie się od drzemek w ciągu dnia, unikanie wysiłku fizycznego przed snem, unikanie przyjmowania tzw. używek zawierających kofeinę oraz alkohol, ważna też jest właściwa temperatura i cisza w sypialni.) Ponadto coraz większą popularnością cieszy się behawioralna konsultacja lekarska umożliwiająca odkrycie i efektywne pozbycie się zachowań niekompatybilnych z rytmem snu.

Farmakologiczne: barbiturany, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe i pochodne benzodiazepiny. Najczęściej stosowanymi lekami w leczeniu bezsenności są pochodne benzodiazepiny lub agoniści receptorów benzodiazepiny jak zolpidem i zopiklon. Powyższe leki, chociaż charakteryzują się szybkim i skutecznym działaniem nasennym, mogą wykazywać jedak niepożądane efekty uboczne zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu. Powszechnie stosowana jest również melatonina, która przydatna jest w leczeniu zaburzeń rytmu dobowego związanych z podróżami między różnymi strefami czasowymi, pracą zmianową, u pacjentów niewidomych oraz w bezsenności pierwotnej u osób w podeszłym wieku.

Leki naturalne: leki pochodzenia naturalnego wyprodukowane z surowców roślinnych o znanych i określonych właściwościach biologicznych oraz terapeutycznych. Są niemal pozbawione skutków ubocznych związanych z długoterminowym ich stosowaniem, nie wywołują tolerancji. Niestety często pacjenci nieświadomie sięgają po suplementy diety o nieudokumentowanej skuteczności, bezpieczeństwie i jakości.


Zwiń

Korzeń kozłka (waleriana)
Współczesne stosowanie waleriany w bezsenności wywodzi się ze starożytnej Grecji. Wówczas była znana, jako ?phu?, co wiązało się z odrażającym zapachem jej korzeni! Dziś jest surowcem szeroko wykorzystywanym w składzie licznych preparatów krajowych i importowanych. Jest od lat surowcem ?Farmakopei Polskiej?. Działanie na ośrodkowy układ nerwowy warunkuje kilka grup związków naturalnych występujących w surowcu. Jedną z nich jest zespół irydoidów. Poznano je dopiero ok. 40 lat temu. Są to pochodne monoterpenów cyklicznych o budowie estrowej, zwane walepotriatami. Prócz irydoidów, ważny dla działania surowca jest olejek eteryczny i kompleks związków seswiterpenowych, zawierający, jako główny składnik kwas walerenowy. Uważa się, że właśnie one, a zwłaszcza kwas walerenowy, warunkują właściwości farmakologiczne surowca.

Szyszki chmielu
Szyszki (owowcostany) chmielu są również surowcem farmakopealnym. Składnikami naturalnymi chmielu są: olejek eteryczny o bardzo złożonym i zmiennym składzie. Publikowane dane wskazują na wpływ surowców na ośrodkowy układ nerwowy. Wykazano działanie: sedatywne, usposabiające do snu, przeciwdrgawkowe i obniżające temperaturę ciała. Kłosy zarodniowe żeńskich szyszek chmielowych są od wieków stosowane na bezsenność w tradycyjnej medycynie europejskiej, chińskiej, ajuwerdyjskiej i przez Indian północnoamerykańskich.


Zwiń

W kompozycjach licznych preparatów leczniczych, występują surowce roślinne w różnych postaciach (wyciągi z surowców, surowce tabletkowane, kapsułki, liczne preparaty zawierające wyciągi płynne). Surowcami najczęściej stosowanymi jako składniki szeregu preparatów o działaniu uspokajającym, ułatwiającym zasypianie i mającym wpływ na jakość snu, jest wyciąg z kozłka (waleriany) oraz z szyszek chmielu.

Te dwie rośliny mają najdokładniej poznany mechanizm i naukowo potwierdzone właściwości farmakologiczne związków czynnych. W naturalny sposób wspierają procesy endogenne dla zdrowego snu.

Waleriana, podobnie jak wewnątrzpochodny hormon adenozyna, wprawia w senność i skraca czas zasypania. Z kolei chmiel działa podobnie jak wewnątrzpochodny hormon melatonina i pozytywnie wpływa na rytm snu i jawy. Obydwa te ekstrakty roślinne zostały dobrane w idealnych proporcjach w tabletkach powlekanych.


Zwiń
  • dla tych pacjentów, którzy rozpoczynają terapię bezsenności,
  • dla tych, którzy preferują naturalną terapię, potwierdzoną badaniami klinicznymi,
  • dla tych, którzy pragną uniknąć leków syntetycznych w terapii bezsenności.

Zwiń