Zaburzenia snu mogą mieć bardzo różne przyczyny. Często są to obciążenia psychiczne, jak np. stres w pracy lub konflikty w życiu prywatnym, które wyzwalają te zaburzenia. Mogą one też wynikać z dolegliwości fizycznych, jak np. chroniczny ból lub problemy hormonalne. Niezdrowy tryb życia (np. syte posiłki, konsumpcja alkoholu, nikotyny, kawy) lub przyjmowanie określonych leków (np. środki zmniejszające łaknienie, środki przeciw grypie) również mogą być przeszkodą dla przynoszącego odpoczynek snu!
Jeśli zaburzenia snu mają długotrwały charakter, jest to szczególnie problematyczne, ponieważ ciało najzwyczajniej „uczy się” niemożności wyspania się. Aby powrócić do normalnego rytmu spania, należy w pierwszej kolejności rozpoznać przyczyny problemów i w miarę możliwości usunąć je. Każdy samodzielnie może w istotny sposób przyczynić się do poprawy, jakości snu.
Zwiń
Niemal co drugi Polak sypia źle, cierpi na zaburzenia snu z częściowym ograniczeniem wydolności fizycznej w następnym dniu. A Ty jak odpowiesz na to pytanie? Czy też cierpisz na zaburzenia snu? Albo nawet na bezsenność?
Błędne koło bezsenności
Zwiń
Nocny zapis EEG, czyli nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu jest wykorzystywany jako wskaźnik jakości snu oraz pomaga zdiagnozować zaburzenia snu. Tradycyjnie sen przedstawiany jest w formie hipnogramu przedstawiającego podział na stadia snu.
Przykładowy hypnogram pacjenta z objawami bezsenności.
Oraz prawidłowy hypnogram zdrowego pacjenta
Zwiń