Wyciąg z waleriany (Valeriana officinalis) i chmielu (Humulus lupulus)

Podstawowe informacje o leku Lunapret®


Lek Lunapret® to kolejny zaawansowany fitofarmaceutyk z portfela leków naturalnych firmy Bionorica, która kieruje się unikalną na skalę światową filozofią phytoneeringu.

Lunapret® jest przeznaczony do stosowania w przypadku trudności w zasypianiu oraz niespokojnego snu.

Jedna tabletka powlekana produktu leczniczego Lunapret® zawiera standaryzowane wyciągi z korzenia waleriany (Valerianae radicis extractum siccum) w ilości 250 mg oraz z szyszek chmielu (Lupuli strobili extractum siccum) w ilości 60 mg.

Skrócona informacja o leku:

Lunapret®, tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana produktu leczniczego zawiera, jako substancje czynne: suchy ekstrakt z korzenia waleriany (Valerianae radicis extractum siccum) (4-6: 1) w połączeniu z nośnikami - w ilości 250 mg, suchy ekstrakt z szyszek chmielu (Lupuli strobili extractum siccum) (5-7: 1) w połączeniu z nośnikami - w ilości 60 mg.

Wskazania do stosowania: Lunapret® jest przeznaczony do stosowania w przypadku trudności w zasypianiu oraz niespokojnego snu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne (korzeń waleriany, szyszki chmielu) lub na dowolną substancję pomocniczą. Ze względu na niewystarczającą ilość badań klinicznych, produkt leczniczy Lunapret® nie powinien być stosowany u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek lub z zaburzeniami czynności wątroby.

Podmiot odpowiedzialny:
Bionorica SE,
92308 Neumarkt
Niemcy

Informacji o leku udziela:
Bionorica Polska Sp. z o.o.,
ul. Leszno 14,
01-192 Warszawa
+48 (0) 22 886 46 06

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Zwiń

Regulacja snu stanowi złożony obszar badawczy. Uznaje się, że normalną strukturę snu tworzą dwa podstawowe cykle: rytm dobowy (czuwanie) i proces homeostatyczny (zwiększenie gotowości do snu).

To właśnie zawarta w leku Lunapret® waleriana działa jak endogenna adenozyna i tym samym zwiększa gotowość do snu. Chmiel z kolei działa jak endogenna melatonina, wspomagając regulację rytmu sen-czuwanie. Oba te ekstrakty uzupełniają się w leczeniu nieorganicznych zaburzeń snu.


Zwiń

Lek Lunapret® skraca czas zasypiania i poprawia strukturę snu. Pozytywne wyniki wielu badań klinicznych preparatu Lunapret® potwierdzają jego skuteczność i niski wskaźnik działań niepożądanych.

Ostatnie znaczące badanie, prospektywne randomizowane, podwójnie ślepe z kontrolowanym placebo, wykorzystujące pomiary snu (mierzone przy pomocy przenośnego aparatu EEG) wykazało, że badane osoby z przedłużoną latencją snu (czas mierzony od momentu zgaszenia światła do przejścia mózgu w fazę 2) cechowało znaczne skrócenie latencji snu dzięki terapii lekiem Lunapret® w porównaniu z placebo.

Lunapret® (Ze 91019) wykazywał znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia i wybudzenia w czasie snu. Pacjenci raportowali, że rano czuli się bardziej wypoczęci po zażyciu leku Lunapret® . (U. Koetter et.al., 2007)

Kolejna otwarta próba obejmująca 3 447 pacjentów z zaburzeniami snu utrzymującymi się powyżej 4 tygodni, wykazała poprawę głównych zmiennych snu, takich jak: czas do zaśnięcia, długość snu, czas wybudzeń.

Lunapret® (Ze 91019) wydłużył całkowity czas snu o godzinę po 4 tygodniach terapii. Lekarze prowadzący badanie określili tolerancję, jako ?dobrą? lub ?bardzo dobrą? (odpowiednio w 75% i 98%). (D. Notter et.al., 2003)


Zwiń

Dotychczas nie odnotowano interakcji z innymi lekami i innych rodzajów interakcji, a działania niepożądane nie zostały potwierdzone.*

*Charakterystyka Produktu Leczniczego

Zwiń

Dawka dla młodzieży powyżej 12 roku życia, dorosłych i osób w podeszłym wieku wynosi zazwyczaj 2 tabletki przyjmowane na 1 godzinę przed udaniem się na spoczynek. Tabletki należy popić niewielką ilością płynu. Jeśli to konieczne dawkę można zwiększyć do 3 tabletek.


Zwiń
  • Lunapret® to lek a nie suplement diety
  • Sposób działania i bezpieczeństwo leku Lunapret® zostało potwierdzone w badaniach klinicznych spełniających kryteria Evidence Based Medicine (medycyna oparta na faktach)
  • Delikatne i stopniowe działanie, 3-5 dni po rozpoczęciu leczenia
  • Wspomaganie naturalnych procesów związanych ze snem
  • Lek Lunapret® jest przebadany m. in. pod względem czystości chemicznej, powtarzalności składu, właściwego pochodzenia składników i ustalonych warunków ich uprawy

Zwiń